Zapalenie gruczołów łojowych - Sebaceus adenitis
Zapalenie gruczołów łojowych jest rzadką chorobą skóry, która dotyka psy. Jest to stan zapalny, który wpływa na gruczoły łojowe, które są odpowiedzialne są za wytwarzanie warstwy lipidowej natłuszczającej skórę i włosy. Zapalenie gruczołów łojowych może wystąpić u każdej rasy psów, ale najczęściej występuje u ras pudel, akity i samoyed.
Dokładna przyczyna zapalenia gruczołów łojowych nie jest znana, ale uważa się, że jest to zaburzenie autoimmunologiczne, w którym układ odpornościowy psa atakuje własne gruczoły łojowe. Objawy zapalenia gruczołów łojowych mogą obejmować wypadanie włosów, suchą i łuszczącą się skórę, matowy i łamliwy włos oraz wtórne infekcje skóry. Diagnozę stawia się zwykle na podstawie połączenia objawów klinicznych i biopsji dotkniętej chorobą skóry.
Leczenie zapalenia gruczołów łojowych zwykle obejmuje połączenie leków miejscowych i ogólnoustrojowych w celu zmniejszenia stanu zapalnego i poprawy stanu skóry i sierści. Leczenie miejscowe może obejmować lecznicze szampony i odżywki, podczas gdy leczenie ogólnoustrojowe może obejmować leki immunosupresyjne, takie jak kortykosteroidy lub cyklosporyna.
Sebaceus adenitis jest stanem przewlekłym, którego nie można wyleczyć, przy odpowiednim postępowaniu i leczeniu większość psów z tym schorzeniem może prowadzić szczęśliwe i zdrowe życie.
Ważna jest ścisła współpraca z lekarzem weterynarii w celu opracowania planu leczenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb psa.
W naszej przychodni psy dotknięte tą chorobą prowadzi lek.wet Agnieszka Duda-Boniecka

Podobne wpisy